W dzisiejszych czasach przekonanie o tym, że rolą kobiety jest opiekowanie się domem i wychowywanie dzieci, a mężczyzny zarabianie na rodzinę, traci rację bytu. Zarówno żona, jak i mąż w małżeństwie mogą się rozwijać i realizować swoją pasję, co przejawiać się może w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Coraz więcej można znaleźć przykładów małżeństw, gdzie zarówno żona, jak i mąż prowadzą swoją firmę i czerpią z tego zyski. W takich sytuacjach bardzo częstą praktyką jest to, że małżonkowie mają podpisaną intercyzę, a więc dokument, który może wprowadzać rozdzielność majątkową. W takich przypadkach intercyza może być bardzo korzystnym rozwiązaniem i wcale nie musi świadczyć o braku zaufania ze strony małżonków, ile raczej o ich odpowiedzialności.
Dlaczego? Otóż zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której działalność gospodarcza zamiast spodziewanych zysków zacznie przynosić straty. Te mogą spowodować długi, a tu już tylko krok do tego, by majątkiem zainteresował się komornik. W przypadku, gdy małżeństwo ma podpisaną intercyzę, długi jednego z partnerów nie będą spłacane przez zajęcie przez komornika zysków pochodzących z prowadzenia działalności przez drugiego partnera.
Mąż, który ma problemy z płynnością finansową w swojej firmie nie obarczy swoimi długami żony, która również działalność gospodarczą prowadzi. Jest to rozwiązanie świadczące o dużej odpowiedzialności. Rodzina bowiem będzie miała z czego żyć, bo komornik nie zajmie całego majątku, a jedynie część, która należy do dłużnika. Nie musi to oznaczać, że mąż w tej sytuacji z majątku nie będzie mógł korzystać.
Jeśli żona wyrazi na to zgodę, nie ma najmniejszego problemu. Problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy małżeństwo zdecyduje się na rozwód. Może się bowiem okazać, że mąż w takiej sytuacji straci jakiekolwiek środki do życia, a dodatkowo pozostanie z długami. Intercyza bowiem wprowadza rozdzielność majątkową, a w wyniku tej do męża nie należy nic z majątku, który zgromadziła żona. Jak widać, każdy kij ma dwa końce i intercyza może mieć zarówno wady, jak i zalety.
Oczywiście, można skonstruować intercyzę w taki sposób, by było to niezależnie od sytuacji korzystne dla obu stron. Tu należy zdać się na poradę notariusza Gdańsk, który jest odpowiedzialny za stworzenie i podpisanie intercyzy.
Notariusz Gdańsk może zaproponować takie rozwiązania, które będą satysfakcjonujące dla obu stron. Warto więc przed stworzeniem intercyzy i jej podpisaniem zasięgnąć porady notariusza Gdańsk, aby wiedzieć, jakie konsekwencje mogą być związane z tym, ze podpisze się intercyzę.
Notariusz gdansk powinien przedstawić wszelkie wady i zalety takiego rozwiązania w sposób rzetelny i przystępny. Z tym może być różnie, bo notariusz, jak każdy prawnik, może używać żargonu prawniczego, a ten jak wiadomo nie dla każdego jest zrozumiały. Nie wolno się jednak obawiać zadawania pytań, gdyż brak zrozumienia dokumentu może mieć dla nas przykre konsekwencje.
Warto pamiętać, że z chwilą podpisania zarówno intercyzy, jak i każdego innego aktu notarialnego, stajemy się odpowiedzialni za wszystkie przedstawione tam warunki. Dokument z chwilą podpisu staje się ważny w świetle prawa i brak respektowania określonych zapisów może wiązać się z surowymi karami.
Dobrze jest też pamiętać, żeby poprosić notariusza, by po podpisaniu intercyzy sporządził jej odpisy. Dzięki temu będziemy mieć w ręku dokument, który potwierdza zawartą umowę. Sporządzenie intercyzy, jak i wydanie odpisu są czynnościami, za które trzeba osobno zapłacić.