Intercyza - rozdzielność majątkowa zabezpieczeniem małżeństwa?

Niektórzy podpisują ją potrzeby, inni

Rozdzielność majątkowa, zwana również intercyzą, coraz częściej staje się sposobem na małżeństwo. Niektórzy podpisują ją z z konieczności, inni na wszelki wypadek, czasem również ze strachu. Zgodnie z polskim prawem, małżonkowie po ślubie złączeni są ustawową wspólnotą majątkową. Jeśli ktoś chce, żeby było inaczej, powinien odwiedzić notariusza najpóźniej dzień przed ślubem i spisać intercyzę.

Przyszli małżonkowie postanowili

Intercyza to termin zarezerwowany dla umowy przedślubnej. Jeśli przyszli małżonkowie postanowili mieć rozdzielność majątkową, powinni sporządzić odpowiedni akt notarialny, który nabierze mocy prawnej w dniu ślubu. Gdyby z jakiegokolwiek powodu do ślubu między tymi osobami nie doszło, dokument jest nieważny. Intercyzę sporządza notariusz.

Okresie podpisywania intercyzy jedna

Jakakolwiek inna forma umowy o zniesieniu wspólnoty majątkowej jest nieważna. Jedynie u notariusza każdy z małżonków swoim podpisem zaświadcza, że godzi się na takie rozwiązanie. Podczas podpisywania intercyzy żadna ze stron tej umowy nie może być ubezwłasnowolniona, musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych.

Podpisując intercyzę pragną zabezpieczyć

Bardzo często intercyzę zawierają małżonkowie w sytuacji, gdy rodzice jednego z nich kupują im przed ślubem dom, mieszkanie, samochód lub inną cenną i niepodzielną rzecz. Podpisując intercyzę chcą zabezpieczyć swojego syna lub córkę przed ewentualnymi, przyszłymi roszczeniami drugiej strony. Z drugiej jednak strony nie jest to konieczne, gdyż majątek nabyty przez współmałżonka przed ślubem nie wchodzi do wspólnoty majątkowej. Warto z drugiej strony pamiętać, że prawo do lokalu, również własnościowego, przyznane w czasie trwania związku małżeńskiego bezpośrednio od spółdzielni, pozostaje wspólne, nawet pomimo intercyzy. Jakiegokolwiek podziału między oboje małżonków może dokonać tylko sąd.

Wierzyciel może egzekwować długu

Kolejnym faktem, który należy mieć na uwadze jest ostatnia nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Według niej wierzyciel nie może już egzekwować długu małżonka z majątku wspólnego, jeżeli drugi małżonek nie wyraził w formie pisemnej zgody na jego zaciągnięcie. W związku z tym intercyza, choć ostatnio bardzo modna, nie jest uniwersalnym lekiem na wszystko. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto wziąć pod uwagę zarówno korzyści, jakie daje, jak i ograniczenia płynące z podpisania intercyzy.